Category: Agricultural Productivity

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Null_pointer Krishika 5 Details
1st Runners Up Paradise Shobuj 71 5 Details
2nd Runners Up CBCIT Sonar Bangla | Krishok Bondhu 6 Details


Category: Newborns and Children

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Appsoul Mom & Baby Care 4 Details
2nd Runners Up Team BSoD Project NaaRi 3 Details


Category: Road Traffic Accidents

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Fellowship e-Contact 3 Details
1st Runners Up Formigination Jibon O Rasta 5 Details
2nd Runners Up The Unexpectables Anti-Accident System 4 Details


Category: Qualified Teachers in Education

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion BUET EXON Connecting Teachers 3 Details
1st Runners Up DIIT_Headache QualitU 5 Details
2nd Runners Up Vertical Tutorbd 5 Details


Category: Violence Against Women

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Code Breaker Women Safety Gadget 5 Details
1st Runners Up Out of Bound Aporajita 4 Details
2nd Runners Up Andro Alien Race for Justice 6 Details


Category: Energy Efficiency

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Techno-Life Save natural resource and Remove Load-Shedding 4 Details
1st Runners Up Mamba_Jamba Unit Wallet 3 Details
2nd Runners Up Droid Energy Saver 5 Details


Category: Sustainable Tourism

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Droid Digger Travelly 5 Details
1st Runners Up UIU Tesseract Inside Bangladesh 5 Details
2nd Runners Up The Heisenbugs Tourkit Bangladesh 6 Details


Category: Environment in City

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion GraphicPeople Shocheton 6 Details
1st Runners Up fnf ShareCar 3 Details
2nd Runners Up sudo Green Poison breath 6 Details


Category: Marine Resources

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion CodeBreakers দিশারী 5 Details
1st Runners Up KUET_inaugurates সামুদ্রিক সম্পদ সমৃদ্ধি 4 Details
2nd Runners Up Zero By Zero নাবিক 6 Details


Category: Corruption

Winner Type Team Name Project Title Total Team Member See Details
Champion Team Hexagon VAT Management System 6 Details
1st Runners Up Intelle Hub Corruption Fighter 5 Details
2nd Runners Up Master Minds Corruption Tracker 2 Details